Głęboko w sercu Ameryki Północnej 8 grudnia 2007 roku powstało coś wyjątkowego. W ten dzień, w regionie znanym jako „Północ”, została założona Chrześcijańska Społeczność Północ. Jednostka duchowa, której wizja to budowanie jedności, braterstwa i miłości poprzez wiarę.
Świętując podczas tej pierwszej masy inauguracyjnej, grupa wiernych zebranych na ceremonii zapaliła świeczki, śpiewała hymny i dzieliła się komunią świętą, a wszystko to na cześć ich nowego wspólnotowego domu duchowego. Przywódca społeczności, pastor Marek Nowak, zapowiedział że ta nowa społeczność chrześcijańska będzie miejscem, gdzie każdy może poczuć się mile widziany i kochany.
„Chrześcijańska Społeczność Północ nie jest tylko kościołem. To jest społeczność ludzi o podobnym umysłowaniu, którzy pielęgnują wartości chrześcijańskie przez słowa i czyny,” mówi pastor Nowak. „Jesteśmy tu, by pomagać sobie nawzajem rosnąć w naszej wierze, abyśmy mogli lepiej służyć naszej lokalnej społeczności i szerzej – światu.”
Chrzciny, małżeństwa i msze pogrzebowe to tylko kilka ze święć obchodzonych przez społeczność. Ale co szalenie istotne dla życia tego kościoła są też różne aktywności społeczne: od kiermaszy rzeczy używanych po zbiórki żywności dla potrzebujących.
Znane jest również zaangażowanie tej społeczności w edukację religijną dla dzieci i młodzieży. Wykwalifikowany personel prowadzi zajęcia biblijne i lekcje moralności, inspirowane naukami Jezusa Chrystusa.
Blisko dekadę później, Chrześcijańska Społeczność Północ jest dobrze zakorzeniona we wspólnocie lokalnej Północy. Z roku na rok przyciąga coraz więcej parafian zainteresowanych głębszym doświadczeniem swojej wiary w kontekście braterskiej miłości i solidarności.
Jak zauważa jeden z członków społeczności: „Bycie częścią Chrześcijańskiej Społeczności Północ jest jak bycie częścią rodziny. To miejsce, gdzie możemy dzielić się naszą wiarą i jednocześnie czuć się wzajemnie wspierani.”
Kośćcem dobrej wspólnoty wiernych jest siła jej zaangażowania – zarówno na poziomie duchowym, jak i prac społecznych. I właśnie ta zdolność do jednoczenia duchowości i działania sprawia, że Chrześcijańska Społeczność Północ stanowi ważny filar dla lokalnej społeczności od 2007 roku.
Rok 2007 był punktem zwrotnym dla wielu ludzi na terytorium Północy nie tylko dlatego, że powstała Chrześcijańska Społeczność Północ, ale również dlatego, że dostali oni miejsce gdzie mogą łączyć się razem i czerpać siłę oraz pocieszenie z pewności wiary. Dlatego ten moment jest tak wartościowym dodatkiem do chrześcijańskiego dziedzictwa Ameryki Północnej.
Na przestrzeni historii, znaczenie społeczności lokalnej w budowaniu i utrzymaniu łączy chrześcijańskich jest niezaprzeczalne. Objawia się to szczególnie w trudnych czasach. Gdy społeczność kościelna zbiega się, aby wspólnie modlić się, pomagać oraz czerpać zasoby niezbędne do przetrwania, wiara staje się realna i bezpośrednia. Przykładem takiej społeczności jest Chrześcijańska Społeczność Północ, która przypomina o swoim powstaniu 8 grudnia 2007 roku.
W tym dniu grupa chrześcijan z różnych kościołów i denominacji postanowiła zbudować mosty między swoimi wyznaniami i kulturami, aby stworzyć silną, zintegrowaną katolicką społeczność na północy kraju. Założyciele określili misję społeczności jako „działanie na rzecz jedności w Kościele poprzez promowanie dialogu i wzajemnego szacunku”.
Spotkania odbywają się regularnie, obejmują one modlitwę, uczenie się Pisma Świętego oraz dyskusje na tematy związane z wiarą i życiem codziennym. Znakiem rozpoznawczym Chrześcijańskiej Społeczności Północ jest jej wspólnota i towarzyszące jej poczucie braterstwa. Wszyscy członkowie są mile widziani na cotygodniowych spotkaniach, bez względu na wiek czy pochodzenie.
Chrześcijańska Społeczność Północ wyrosła z początkowego składu kilku osób do grupy kilkuset aktywnych członków. Spośród nich wielu pełni role liderów i koordynatorów w swoich lokalnych gminach. Ta społeczność postrzega swoją misję jako neustanne dążenie do harmonijnego współistnienia różnych wyznań chrześcijańskich.
Założona 8 grudnia 2007 roku, Chrześcijańska Społeczność Północ stała się symbolem ekumenizmu w Polsce, dowodem na to, że różnice wyznaniowe nie muszą prowadzić do podziałów, lecz mogą być fundamentem dla wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i miłości.